Strona główna sklepu

Malowanie dachów

Malowanie dachów

 

Farby Jachtowe

Poradnik Malowania dachu

Poradnik malowana

 

Elewacje drewniane

Farby Jotun do drewna elewacje drewniane

Mola i pomosty

Farby firmy Jotun molo

Farby i lakiery oraz bejce do ochrony drewna

Farby Jotun do drewna podbitki dachowe

Płoty i altanki

Farby Jotun do malowania altanek

Farby Proszkowe
Nowości
Witam Nasze nowości.
Molti-RS Super
Molti-RS Super

36,00 zł

29,27 zł

szt.
Czym pomalować dach – pędzlem czy pistoletem? Poznaj wady i zalety obu metod
Czym pomalować dach – pędzlem czy pistoletem? Poznaj wady i zalety obu metod

Malowanie dachu to stosunkowo prosty i niedrogi zabieg, który może okazać się doskonałą alternatywą dla wymiany pokrycia. Nowoczesne farby są w stanie odnowić nawet mocno zniszczone powierzchnie. Pamiętaj jednak, że do takiego remontu warto dobrze się przygotować – nie tylko pod kątem oceny stanu technicznego pokrycia i wyboru farb, ale i metody aplikacji dobranych preparatów. Zastanawiasz się, czym pomalować dach – pędzlem czy pistoletem? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy sposób na odświeżenie pokrycia! 

Metoda malowania dachu – czy ma to znaczenie?

W zasadzie każda z metod malowania dachu ma swoje wady i zalety. Dotyczą one zarówno precyzji, jak i szybkości wykonywanych prac. Co więcej, sposób aplikacji farby wpływa na estetykę i trwałość uzyskanych efektów. Przed przystąpieniem do remontu warto zatem na chwilę pochylić się nad dostępnymi możliwościami. Przyjrzyjmy się temu, jak pomalować dach, by rezultat prac był trwały i estetyczny. 

Czym pomalować dach – pędzlem czy pistoletem?

Decyzję o tym, czy pomalować dach pędzlem, czy pistoletem warto uzależnić od kilku czynników. Zalicza się do nich między innymi rodzaj i stan pokrycia oraz jego przygotowanie do prac remontowych. Kiedy zdecydować się na pistolet, a kiedy na pędzel? Oto najważniejsze wady i zalety obu technik malowania. 

Kiedy warto pomalować dach pistoletem? 

Pistolet, zwany również agregatem malarskim, pozwala pomalować dach szybko. Choć brzmi to bardzo zachęcająco, to pamiętaj, że metoda ta nie sprawdzi się przy każdym rodzaju pokrycia. W jakich przypadkach warto pomalować dach pistoletem? 

Pistolety przeznaczone są przede wszystkim do malowania dachów o dużych i płaskich powierzchniach – takich, które nie posiadają licznych nierówności i załamań. Wynika to z dosyć oczywistego faktu – aplikacja farby pędzlem w przypadku pokaźnych powierzchni jest zwyczajnie mało wydajna. Co więcej, pośpiech związany z chęcią szybkiego wykonania prac pędzlem, często przekłada się na błędy w nakładaniu preparatów. Niedokładna aplikacja farby zwykle kończy się tym, że poszczególne części dachu pokryte są warstwami o różnej grubości.

Malowanie dachu pistoletem – pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu

Na co warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na malowanie dachu pistoletem? Skuteczność tej metody zależy nie tylko od rodzaju pokrycia, ale i jego stanu – a ściślej rzecz ujmując, od jego czystości. Farba rozprowadzona za pomocą agregatu dokładnie pokrywa wszystko, łącznie ze znajdującymi się na powierzchni zanieczyszczeniami. Choć pozornie może wydawać się to zaletą, to zwykle sprawia to, że preparat nie ma odpowiedniej przyczepności do pokrycia. Niekorzystnie wpływa to na wytrzymałość powłoki i powoduje, że traci ona swoje cenne właściwości. W efekcie, jeśli dach wykonany jest np. z blachy, to w przyszłości może ona zacząć korodować.

Jak przygotować się do malowania dachu pistoletem, by uniknąć tego typu niespodzianek? Przed aplikacją farby pokrycie najlepiej jest dokładnie wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej. Pamiętaj, że do tego zabiegu nie poleca się detergentów, ponieważ zwykle trudno jest pozbyć się ich z czyszczonej powierzchni. 

Kiedy pomalować dach pędzlem?

Malowanie dachu pędzlem to prosta metoda, która co prawda zajmuje trochę czasu, ale w wielu przypadkach okazuje się najskuteczniejsza. Doskonale sprawdza się w przypadku pokryć niejednorodnych i podatnych na zniekształcenia – np. tych, które wykonane są z blachy trapezowej lub falistej. Co więcej, pędzel jest idealnym rozwiązaniem przy dachach, na których obecne są wcięcia, skosy, załamania, daszki czy okucia kominów.

Jedną z największych zalet malowania dachu pędzlem jest to, że pozwala on dotrzeć do wszystkich zakamarków i wgłębień. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pokryć profilowanych oraz ażurowych.

Malowanie pędzlem – jak przygotować dach? 

Choć w przypadku malowania dachu pędzlem również zaleca się wcześniejsze oczyszczenie powierzchni, to metoda ta powinna sprawdzić się nawet tam, gdzie dokładnie usunięcie zabrudzeń jest niemożliwe. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na to, by podczas aplikacji farby rozmyć zanieczyszczenia i rozprowadzić je na większej powierzchni. Poprawi to przyczepność preparatu, dzięki czemu nie straci on swoich właściwości.

Malowanie dachu – co musisz wiedzieć? 

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na malowanie dachu pędzlem, czy pistoletem, pamiętaj, by dobrze przygotować się do prac remontowych. Oto kilka wskazówek, które Ci to ułatwią:

– odnawianie dachu najlepiej wykonywać w temperaturze od 10°C do 30°C,

– dachu nie można malować, gdy jest on nagrzany lub mokry, 

– prace najlepiej wykonywać wtedy, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 80%,

– dachu nie maluje się przy deszczu i mrozie,

– odnawianie dachu najlepiej zacząć od malowania załamań, krawędzi i śrub,

– klasyczną farbę należy aplikować ruchami poziomymi i pionowymi, z kolei preparaty szybkoschnące najlepiej nanosić poprzez kierowanie pędzla zawsze w taką samą stronę,

– farbę, która zostanie po malowaniu dachu, najlepiej przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na malowanie dachu pędzlem, czy pistoletem, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest wybór dobrych farb. Jeśli rozglądasz się za tego typu preparatami, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór specjalistycznych farb, które doskonale sprawdzą się w odnawianiu pokrycia dachowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl