Strona główna sklepu

Malowanie dachów

Malowanie dachów

 

Farby Jachtowe

Poradnik Malowania dachu

Poradnik malowana

 

Elewacje drewniane

Farby Jotun do drewna elewacje drewniane

Mola i pomosty

Farby firmy Jotun molo

Farby i lakiery oraz bejce do ochrony drewna

Farby Jotun do drewna podbitki dachowe

Płoty i altanki

Farby Jotun do malowania altanek

Farby Proszkowe
Nowości
Witam Nasze nowości.
 Jotun Demidekk Terrasslasyr
Jotun Demidekk Terrasslasyr

764,90 zł

621,87 zł

Oszczędna  oryginalna nagrzewnica AirRex AH-300i
Oszczędna oryginalna nagrzewnica AirRex AH-300i

11 390,00 zł

9 260,16 zł

szt.
Oszczędna  oryginalna nagrzewnica AirRex AH-200i
Oszczędna oryginalna nagrzewnica AirRex AH-200i

9 496,00 zł

7 720,33 zł

szt.
Czym się różni bejca od lakierobejcy? Wyjaśniamy!
Czym się różni bejca od lakierobejcy? Wyjaśniamy!

Czym się różni bejca od lakierobejcy? Wyjaśniamy!

Bejca i lakierobejca to dwa popularne preparaty do drewna. Czym się różni bejca od lakierobejcy? Który z tych preparatów sprawdzi się lepiej na surowym drewnie, a który przy renowacji starych mebli? Czy lakierobejca chroni drewno na tyle skutecznie, że po jej wyschnięciu nie trzeba już nakładać kolejnej warstwy lakieru? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Bejca – jeden z podstawowych preparatów do barwienia drewna
  2. Lakierobejca – to lakier i bejca w jednym?

 

 

Bejca – jeden z podstawowych preparatów do barwienia drewna

Bejca to roztwór barwnika w rozpuszczalniku. Zawarty w bejcy rozpuszczalnik sprawia, że preparat ten po nałożeniu na powierzchnię drewna wnika w jego strukturę. Z kolei dzięki barwnikowi warstwy drewna, w które wnika preparat, trwale zmieniają kolor. W przeciwieństwie do farb, które kryją, a nie wnikają w powierzchnię, bejca nie maskuje struktury drewna – dlatego wszelkie słoje w dalszym ciągu pozostają widoczne, a często nawet uwydatnione. Bejca nie jest impregnatem, a preparatem farbującym – nie chroni więc powierzchni drewna przed ścieraniem czy zabrudzeniami powstałymi na przykład przez zalanie podłogi winem. Dlatego zabejcowane drewno należy jeszcze nałożyć warstwę lakieru a dodatkowo impregnatem, szczególnie jeżeli mowa o drewnie narażonym na działanie warunków atmosferycznych. Jeżeli już mowa o drewnie na zewnątrz – warto dodać, że rozróżniamy bejce do drewna na zewnątrz i te, które stosuje się wyłącznie w pomieszczeniach. Odpowiednie dopasowanie stosowanych preparatów do przeznaczenia drewna, zawsze przynosi najlepsze efekty, dlatego nasi eksperci chętnie pomogą przy wyborze bejc, lakierów, impregnatów czy lakierobejcy.

Lakierobejca – to lakier i bejca w jednym?

Lakierobejca to hybrydowy preparat do drewna, czyli połączenie lakieru i bejcy. Czy w takim razie można ją stosować zamiast lakieru i bejcy i uniknąć w ten sposób konieczności nakładania dwóch oddzielnych warstw preparatu na obrabiane drewno? Cytując klasyka – to zależy. Warstwa Lakierobejcy nie zapewnia ochrony na takim poziomie, jak warstwa lakieru. We wstępie wspomnieliśmy, że bejca wnika w powierzchnię drewna. Lakier z kolei tworzy powłokę na powierzchni drewna. Lakierobejca to kompromis pomiędzy lakierem a bejcą – dlatego nie tworzy ona na powierzchni drewna powierzchni tak grubej i odpornej, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego lakieru do drewna. Tego rodzaju preparat sprawdzi się doskonale przy odświeżaniu wszelkich elementów drewnianych – począwszy od ram do obrazów, a na meblach czy odłogach kończąc. Jeżeli natomiast impregnujemy surowe drewno, to o wiele lepiej sprawdzi się tutaj połączenie bejcy z lakierem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl