Strona główna sklepu

Malowanie dachów

Malowanie dachów

 

Farby Jachtowe

Poradnik Malowania dachu

Poradnik malowana

 

Elewacje drewniane

Farby Jotun do drewna elewacje drewniane

Mola i pomosty

Farby firmy Jotun molo

Farby i lakiery oraz bejce do ochrony drewna

Farby Jotun do drewna podbitki dachowe

Płoty i altanki

Farby Jotun do malowania altanek

Farby Proszkowe
Nowości
Witam Nasze nowości.
MegaFiller Smooth
MegaFiller Smooth

196,89 zł

160,07 zł

EasyGloss
EasyGloss

166,60 zł

135,45 zł

szt.
MegaGloss
MegaGloss

264,20 zł

214,80 zł

YachtVarnish
YachtVarnish

201,90 zł

164,15 zł

MegaCote
MegaCote

89,55 zł

72,80 zł

Czym się różni bejca od lakierobejcy? Wyjaśniamy!
Czym się różni bejca od lakierobejcy? Wyjaśniamy!

Czym się różni bejca od lakierobejcy? Wyjaśniamy!

Bejca i lakierobejca to dwa popularne preparaty do drewna. Czym się różni bejca od lakierobejcy? Który z tych preparatów sprawdzi się lepiej na surowym drewnie, a który przy renowacji starych mebli? Czy lakierobejca chroni drewno na tyle skutecznie, że po jej wyschnięciu nie trzeba już nakładać kolejnej warstwy lakieru? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Bejca – jeden z podstawowych preparatów do barwienia drewna
  2. Lakierobejca – to lakier i bejca w jednym?

 

 

Bejca – jeden z podstawowych preparatów do barwienia drewna

Bejca to roztwór barwnika w rozpuszczalniku. Zawarty w bejcy rozpuszczalnik sprawia, że preparat ten po nałożeniu na powierzchnię drewna wnika w jego strukturę. Z kolei dzięki barwnikowi warstwy drewna, w które wnika preparat, trwale zmieniają kolor. W przeciwieństwie do farb, które kryją, a nie wnikają w powierzchnię, bejca nie maskuje struktury drewna – dlatego wszelkie słoje w dalszym ciągu pozostają widoczne, a często nawet uwydatnione. Bejca nie jest impregnatem, a preparatem farbującym – nie chroni więc powierzchni drewna przed ścieraniem czy zabrudzeniami powstałymi na przykład przez zalanie podłogi winem. Dlatego zabejcowane drewno należy jeszcze nałożyć warstwę lakieru a dodatkowo impregnatem, szczególnie jeżeli mowa o drewnie narażonym na działanie warunków atmosferycznych. Jeżeli już mowa o drewnie na zewnątrz – warto dodać, że rozróżniamy bejce do drewna na zewnątrz i te, które stosuje się wyłącznie w pomieszczeniach. Odpowiednie dopasowanie stosowanych preparatów do przeznaczenia drewna, zawsze przynosi najlepsze efekty, dlatego nasi eksperci chętnie pomogą przy wyborze bejc, lakierów, impregnatów czy lakierobejcy.

Lakierobejca – to lakier i bejca w jednym?

Lakierobejca to hybrydowy preparat do drewna, czyli połączenie lakieru i bejcy. Czy w takim razie można ją stosować zamiast lakieru i bejcy i uniknąć w ten sposób konieczności nakładania dwóch oddzielnych warstw preparatu na obrabiane drewno? Cytując klasyka – to zależy. Warstwa Lakierobejcy nie zapewnia ochrony na takim poziomie, jak warstwa lakieru. We wstępie wspomnieliśmy, że bejca wnika w powierzchnię drewna. Lakier z kolei tworzy powłokę na powierzchni drewna. Lakierobejca to kompromis pomiędzy lakierem a bejcą – dlatego nie tworzy ona na powierzchni drewna powierzchni tak grubej i odpornej, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego lakieru do drewna. Tego rodzaju preparat sprawdzi się doskonale przy odświeżaniu wszelkich elementów drewnianych – począwszy od ram do obrazów, a na meblach czy odłogach kończąc. Jeżeli natomiast impregnujemy surowe drewno, to o wiele lepiej sprawdzi się tutaj połączenie bejcy z lakierem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl