Strona główna sklepu

Malowanie dachów

Malowanie dachów

 

Farby Jachtowe

Poradnik Malowania dachu

Poradnik malowana

 

Elewacje drewniane

Farby Jotun do drewna elewacje drewniane

Mola i pomosty

Farby firmy Jotun molo

Farby i lakiery oraz bejce do ochrony drewna

Farby Jotun do drewna podbitki dachowe

Płoty i altanki

Farby Jotun do malowania altanek

Farby Proszkowe
Czy farba okrętowa na dach to dobry pomysł?
Czy farba okrętowa na dach to dobry pomysł?

Mogłoby się wydawać, że farba okrętowa to specjalistyczny produkt używany w określonej gałęzi przemysłu. Jednak jej właściwości doskonale sprawdzają się także w innych dziedzinach. Pokrycie dachowe jest szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz, wiatr, śnieg szybko zniszczą każdy dach, który nie jest odpowiednio chroniony za pomocą specjalistycznych środków. Okazuje się, że farby stosowane w przemyśle okrętowym z powodzeniem mogą zabezpieczyć budynek przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. 

Farby okrętowe to produkty, które od lat stosowane są do pokrywania kadłubów statków, ale także maszyn rolniczych i urządzeń szczególnie zagrożonych korozją. Służą do ochrony obiektów, które stale narażone są na ekstremalne warunki pogodowe i środowiskowe. Dlaczego więc nie zabezpieczyć takim materiałem pokrycia dachowego? W tym wpisie odpowiemy na pytanie, dlaczego farba okrętowa na dach będzie świetnym rozwiązaniem.

Właściwości farby okrętowej

Zastosowanie farby okrętowej na dachu sprawi, że Twój dom będzie dobrze wyglądał przez wiele lat. A to dlatego, że powstała ona z najtrwalszych materiałów i jest zupełnie odporna na działanie wielu czynników. Producenci innych rodzajów farb gwarantują krycie przez około 5 lat.

Warto wiedzieć, że po farbie okrętowej można spodziewać się dużo dłuższego działania. Materiał bardzo dobrze kryje i utrzymuje się bardzo długo w niezmienionym kolorze. Możesz zastosować farbę jednoskładnikową, która bardzo łatwo się rozprowadza, dzięki czemu będziesz mógł pokryć swój dach samodzielnie. To produkt grubopowłokowy, co oznacza, że do całkowitego pokrycia wystarczy tylko jedna warstwa produktu. Jest także szybkoschnący, czas na wyschnięcie to około 20-30 minut. Supermocna wersja farby jest odporna także na uderzenia i nie odpryskuje pod wpływem siły. Świetnie sprawdzi się także przy renowacji dachu.

Główną zaletą farby okrętowej na dach jest to, że wykazuje właściwości antykorozyjne. Jest odporna na światło UV, a także warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, grad, deszcz. To oczywiście przełoży się na żywotność pokrywy dachowej Twojego domu. Ten produkt możesz zastosować bezpośrednio na metal, podłoże stalowe i ocynkowane. Sprawdzi się także w miejscu, gdzie zainstalowane są panele fotowoltaiczne. Produkt jest bardzo wydajny, ponieważ 1 litrem pomalujesz około 6-8 metrów kwadratowych powierzchni. W zależności od rodzaju farby, do rozprowadzenia możesz użyć pędzla lub natrysku powietrznego i hydrodynamicznego. Zaleca się stosowanie produktu na powierzchnie już pokryte bądź użycie go ze specjalistycznym podkładem. 

Jak pomalować dach farbą okrętową?

Przede wszystkim zacznij od oceny stanu swojego dachu. Zweryfikuj, jaka jest przyczepność starej powłoki malarskiej i to, czy jest ona odporna na pomalowanie farbą z dodatkiem rozpuszczalnika. Koniecznie zastosuj rozpuszczalnik z ksylenem. Pokrywa dachowa przed malowaniem musi zostać oczyszczona, ponieważ stanowi to o przyczepności produktu nowej powłoki. Do tego celu najlepiej użyć specjalistycznego odtłuszczacza, który pomoże przygotować nawierzchnię do malowania. Możesz użyć detergentu Emulsol, Rn-1, który dedykowany jest do blach ocynkowanych. Wytwórz aktywną pianę lub nanieś produkt opryskiwaczem. Dokładnie wyczyść powierzchnię szczotką nylonową. Oceń, czy występują ogniska korozji i miejsca szczególnie zabrudzone (np. sadzą z komina, sokami z drzew). Podczas oczyszczania całkowicie usuń także złuszczającą się starą warstwę farby. Przygotowaną powierzchnię spłucz czystą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Na tak przygotowanym dachu możesz rozpocząć malowanie. Rekomendujemy Ci użycie profesjonalnych farb klasy premium norweskiej firmy Jotun. Są to farby rozpuszczalnikowe. Ważne, by przy ich użyciu zachowywać szczególną ostrożność i trzymać się wskazówek zawartych w specyfikacjach technicznych. Najważniejszą kwestią jest przestrzeganie grubości powłoki naniesionego produktu. Zbyt gruba warstwa może spowodować problemy z odparowaniem rozcieńczalnika, co może skutkować pojawieniem się wad w miejscach zgrubień. To z kolei może prowadzić do odpryskiwania nowej warstwy farby.

W jakich innych miejscach sprawdzi się farba okrętowa na dach? 

Wysoka odporność na działania warunków atmosferycznych, na korozję oraz uderzenia sprawia, że farba okrętowa na dach może z powodzeniem pokrywać wiele innych powierzchni. Przede wszystkim świetnie zabezpieczy ciągniki oraz maszyny rolnicze, maszyny budowlane i urządzenia warsztatowe, które często nie są garażowane, a pracują w ciężkich warunkach środowiskowych i atmosferycznych. Swoje zastosowanie produkt znajduje także podczas renowacji elementów infrastruktury. Warstwą antykorozyjnej farby możesz pokryć metalowe rynny oraz ogrodzenia. Farba okrętowa to też częste rozwiązanie w motoryzacji. Używana jest także do malowania pojazdów militarnych, terenowych, ciężarowych oraz oczywiście jachtów i łodzi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl