Dach to niezwykle istotna część każdego budynku. Chroni jego konstrukcję i przede wszystkim jego mieszkańców, przed utratą ciepła oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie jest to ten element domu, który na te wszystkie czynniki jest nieustannie narażony. Promieniowanie słoneczne, wiatr, śnieg i deszcz sprawiają, że co jakiś czas wymaga on generalnego remontu i odnowienia. Jak przygotować i czym umyć dach przed malowaniem? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu na naszym blogu.
Krok pierwszy: od czego należy zacząć przygotowania przed malowaniem dachu?
Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, zanim zaczniesz malować i odnawiać dach, jest ocena jego stanu. Dokonaj oględzin dachu, gdyż to pomoże podjąć Ci dalsze kroki i lepiej przygotować się do remontu. Na tym etapie sprawdź przyczepność starej farby i powłoki malarskiej. Zobacz, czy na dachu nie ma skorodowanych fragmentów. Zobacz również, czy na powłoce nie ma dodatkowych zabrudzeń i zanieczyszczeń. Mogą to być pyłki i soki z roślin lub też osad z sadzy z komina. Dzięki takim oględzinom będziesz wiedział czym umyć dach przed malowaniem i w jaki sposób go oczyścić.
Krok drugi: jak i czym umyć dach przed malowaniem?
Dokładne oczyszczenie blachy dachu przed jego malowaniem to bardzo ważna czynność. To ten etap prac decyduje o tym, czy nowa farba będzie dobrze do niego przylegać i na jak długo ona wystarczy. Jeśli dach nigdy wcześniej nie był malowany, to ten etap można pominąć i skupić się jedynie na odtłuszczeniu powierzchni. Jeśli jest na nim stara powłoka, to należy ją najpierw usunąć. Sprawdź jej przyczepność za pomocą szpachelki lub skrobaka. Możesz także użyć taśmy klejącej, którą należy zerwać gwałtownym ruchem. Następnie, w zależności od tego, czy farba odchodzi łatwo, czy trudno, należy oczyścić powierzchnię drucianą szczotką lub papierem ściernym. Jeśli natomiast dosyć dobrze się ona trzyma, to trzeba ją najpierw zmatowić papierem ściernym o drobnej strukturze, a następnie odpylić.
Jeśli na dachu pojawiły się elementy dotknięte korozją, to schemat działania jest trochę inny. Korozja świadczy o tym, że powierzchnia dachu jest nieszczelna lub uszkodzona. Czym umyć dach przed malowaniem, jeśli jest w ten sposób uszkodzony? Pierwszy krok to oczyszczenie mechaniczne za pomocą papieru ściernego. Kolejny to wyprawienie, a następnie naniesienie na te miejsca dodatkowej powłoki ochronnej przed malowaniem. Zazwyczaj wystarczy nałożenie na te miejsca dodatkowej warstwy farby, która będzie użyta do pomalowania całego dachu. Jednak w przypadku, gdy korozją dotknięta jest duża powierzchnia, taka powłoka nie wystarczy. Do zadań specjalnych są przeznaczone specjalne grunty antykorozyjne, którymi należy pomalować cały dach.
Krok trzeci: odtłuszczanie. Czym umyć dach przed malowaniem?
Na tym etapie powinieneś oczyścić powierzchnię ze wszystkich zabrudzeń, które się na niej znajdują. Są to między innymi opady atmosferyczne, pyłki z roślin, sadza z komina czy też ptasie odchody. Najskuteczniejsza metoda to użycie specjalistycznego preparatu do odtłuszczania. Czym umyć dach przed malowaniem? Roztwór ciepłej wody z detergentem dekarskim, jakim jest Emulsol, sprawdzi się najlepiej. Przy pomocy nylonowych szczotek trzeba dokładnie wyszorować powierzchnię dachy, a następnie spłukać detergent wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Emulsol możesz również nanieść na dach przy pomocy myjki ciśnieniowej, która wytworzy aktywną pianę. Detergent w takiej postaci trzeba później również dokładnie spłukać wodą pod ciśnieniem. W przypadku, gdy Twój dach był wcześniej pomalowany farbą asfaltową, czyli inaczej bitumiczną, to należy ją całkowicie zerwać. Jeśli tego nie zrobisz, to farba rozcieńczalnikowa może ją rozpuścić i tym samym nieodwracalnie zdeformować. Pamiętaj również, żeby nie myć całej powierzchni dachu rozcieńczalnikiem, ponieważ zamiast usunąć zabrudzenia, to je po prostu rozmażesz.
Krok czwarty: malowanie dachu. Poznaj najlepsze techniki i najważniejsze zasady
Najważniejsza zasada to taka, aby malowanie dachu dostosować do warunków atmosferycznych. Zrezygnuj z odnawiania powierzchni, jeśli dach jest mokry. Jeśli jest wilgotno, mgliście lub zanosi się na opady deszczu to również lepiej przełożyć remont. Poranne i wieczorne zjawisko rosy to kolejny czynnik, który uniemożliwia malowanie dachu.
Najpopularniejszą i najstarszą techniką malowania dachu jest to przy pomocy pędzla. Jest to istotne, szczególnie jeśli malujesz farbami podkładowymi. Dzięki tej technice farba lepiej wniknie we wszelkie możliwe pory i nierówności podłoża. Malowanie pędzlem pozwoli Ci również na precyzyjne i dokładne rozprowadzenie farby. Jednocześnie nakładanie materiałów pędzlem pozwoli Ci na zminimalizowanie ich strat.
Od czego zacząć malowanie pędzlem? Najpierw należy wstępnie pokryć wszelkie zgięcia, krawędzie, spawy i inne trudne elementy. Następnie należy wielokrotnie nakładać i rozprowadzać farbę na powierzchnię dachu w sposób krzyżowy (pionowe i poziome pociągnięcia). Ta technika najlepiej sprawdzi się w przypadku farb i lakierów nawierzchniowych.